מה עושים מיד אחרי הגשת מכתב פיטורים? הצעדים הראשונים

מעסיק מחויב לספק מכתב פיטורים על מנת לאפשר לעובד להיערך ולהתאושש לקראת אובדן מקור ההכנסה שלו. עם זאת, גם העובד יכול להגיש מכתב התפטרות וכדאי לו לדעת כיצד לפעול על מנת להגן על זכויותיו מכתב פיטורים יכול להיות מוגש על ידי המעסיק, בעוד מכתב התפטרות מוגש על ידי העובד. ההבדל הוא שמכתב הפיטורים נועד על מנת להעריך את העובד לקראת האירוע שצפוי לגרום לו לאבד את מקור ההכנסה שלו. מנגד, מכתב התפטרות הוא חלק בלתי נפרד מרשימת החובות של העובד כלפי המעסיק ומטרתו להכין את המעסיק מראש לגבי החוסר הצפוי.

 

מה מחייב החוק את המעסיק?

מבחינת המעסיק, הגשת מכתב פיטורים צריכה להתבצע בצורה נכונה ובכמה צעדים מסודרים. ראשית, על המעסיק למסור את מכתב הפיטורים בכתב. זו למעשה ההודעה המוקדמת שאמורה לשמש את העובד ולאפשר לו להיערך לקראת המצב החדש.

שנית, החוק מחייב למסור את המכתב לידיו של העובד 30 ימים לפני מועד כניסת הפיטורים לתוקף. מרגע מסירת המכתב מתחילה תקופת ההודעה המוקדמת, שבה העובד ממשיך מצד אחד לעבוד כרגיל – אך יכול מצד שני לתכנן את צעדיו הבאים.

 

מה כדאי לכלול במכתב הפיטורים?

התוכן של מכתב הפיטורים מנוסח גם הוא על פי החוק. כאן המטרה היא לא רק לעדכן את העובד לגבי הפיטורים, אלא גם לנמק את הסיבה לכך. מבחינה טכנית, על המכתב לכלול פרטים נוספים כמו תאריך לשימוע וסיבת הפיטורים – למרות שאין חובה לציין את הנימוק במכתב עצמו.

במילים אחרות, המעסיק חייב לנמק בפני העובד למה הוא פיטר אותו ואף להעמיד אותו בפני שימוע – אולם הוא לא חייב לציין את הנימוק ואת הסיבה כבר במכתב הפיטורים. אם המעסיק בוחר לא לעשות את זה, הוא יכול להציג את הנימוק רק בשימוע עצמו.

 

פיטורים ללא חובת נימוק אינם חוקיים

הדבר העיקרי שעל המעסיק לזכור הוא שפיטורים ללא נימוק הם אינם חוקיים. לכן הצעדים הבאים שמבוצעים על ידי המעסיק מרגש הגשת מכתב הפיטורים היא גם לנסות לגייס עובד חדש, אולם בעיקר להיערך לשימוע. הצעדים השונים אמורים להכין את המעסיק לקראת השימוע ולסייע לו לבנות טיעון מסודר ונימוק מבוסס לגבי הסיבה לפיטורים, נסיבות המקרה וכן הלאה.

אם לאחר סיומו של הליך הפיטורים העובד מרגיש שחובת הנימוק לא מולאה כלפיו, הוא יכול להגיש תביעה. כאן, על המעסיק להיערך להתנהלות בין כתלי בית הדין לעבודה. עם זאת, שני הצדדים גם יכולים לגייס לרשותם עורך דין.

 

איזה עורך דין מתאים לטיפול במקרה?

עורך דין שמתמחה בדיני עבודה יכול לסייע להתמודדות עם תביעה בגין מכתב פיטורים. בעזרת עורך דין כזה, המעסיק יכול להציע את העמדה שלו ולהסביר מה התרחש.

תוכן עניינים
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
פינת אוכל
לבית ולגינה
4 סוגי ידיות למטבח שחייבים להכיר

אתם עומדים לעשות שיפוץ קטן במטבח ואתם רוצים, במסגרת השיפוץ, לקנות גם ידיות חדשות לארונות המטבח? אם כך, ברור מדוע אתם זקוקים לעזרה, כי אם יש משהו בטוח, זה שידיות

מספר עתיד
אירועים
האם מנטליסט יכול לדעת את העתיד?

בתקופה האחרונה, כולם מדבר על מנטליסטים. למרות השיח והנוכחות שלהם באירועים, עדיין יש הרבה אנשים שלא יודעים בכלל מה זה מנטליזם. זו הסיבה שרבים תוהים האם למנטליסט יש את היכולת

אישה דתייה
לימודים
כל מה שרציתן לדעת על לימודים לחרדים

אם בעבר להיות אישה חרדית וללמוד אלה היו שני דברים שלא הלכו ביחד, כדאי שתדעו שהיום זה כבר לא כך. היום ברור לכולנו שלימודים הם הדרך הכי טובה שיש לא